Śluby wieczyste

Śluby wieczyste

DSC_0292

Podczas uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył Minister Prowincjalny ojciec dr Filemon Tadeusz Janka, we wronieckim kościele klasztornym, zgodnie z utartym już zwyczajem, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która w tym roku wymiarze liturgicznym połączyła się z II Niedzielą Adwentu, trzech braci akolitów: Kacper Stanisław Grys z Rybnika, Ryszard Paweł Kozłowski z Łubna oraz Tycjan Piotr Kubiak z Pakości, złożyło, na chwałę Trójcy Przenajświętszej, wieczyste śluby zakonne.

We słowie wstępnym, Gwardian konwentu, ojciec Bożysław Waldemar Timoszyk przywitał zebranych wiernych wyrażając jednocześnie radość powodowaną tym, iż wymienieni bracia postanowili publicznie oznajmić stanowczą wolę złożenia wspomnianych ślubów oraz służenia w Kościele Chrystusowym według sposobu życia, jaki obrał dla siebie i swoich braci św. Franciszek z Asyżu.

W homilii natomiast ojciec Prowincjał nawiązał do realiów współczesnego świata ukazując kontrast między tym, co proponuje ideologia tegoż a istotą życia zakonnego, która opiera się przede wszystkim na poświęceniu, wyrzeczeniu i umiejętności wyjścia naprzeciw drugiemu człowiekowi. Kaznodzieja chcąc wobec tego faktu dodać neoprofesom odwagi ukazał im jako wzór do naśladowania postawę Maryi ze sceny Zwiastowania Pańskiego. Zwrócił przy tym uwagę na dwie ważne postawy, jakie Matka Boża wówczas przyjęła: milczenie i słuchanie. Rzeczywiście bowiem zanim Maryja ostatecznie odpowiedziała aniołowi fiat pokornie, a więc milcząc, wysłuchała tego, z czym ten do Niej przyszedł. Przyjmując takie nastawienie można być wręcz pewnym, że kroczy się właściwą drogą życia zakonnego i że nie zatraci się z pola widzenia Bożej perspektywy.

Tekst: Kacper Grys OFM

Fot.: Fabian Witkowski OFM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *