Uroczystość bł. Jana Dunsa Szkota, Patrona Seminarium

Uroczystość bł. Jana Dunsa Szkota, Patrona Seminarium

8 listopada to dla naszego Seminarium dzień szczególny – święto bł. Jana Dunsa Szkota, którego jest Patronem. Uroczystej liturgii przewodniczył Minister Prowincjalny o. dr Bernard Marciniak OFM, zaś okolicznościową homilię wygłosił ks. dr Adam Adamski COr., wykładowca filozofii w naszej Alma Mater.

Kaznodzieja mówił, że przede wszystkim chcemy prosić o orędownictwo Jana Dunsa Szkota, chcemy patrzeć na niego jako na wzór, ponieważ on jest dla nas Pontifexem. Bł. Jan Duns Szkot jako Pontifex przerzucał mosty między wiarą, a rozumem.

Mówił, że mamy nieść prawdę Ewangelii, po to, aby się człowiek zbawił. Wiara to nie jest folklorystyczny dodatek do życia. Zaznaczył, że teologia jest narzędziem prowadzącym do zbawienia. Powtarzając za św. Janem Pawłem II, mówił: „Wiara i rozum – to dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.

Uroczystą liturgię zakończyliśmy odmawiając litanię do bł. Jana Dunsa Szkota i śpiewając Te Deum.

Dziękujemy wszystkim, którzy na co dzień wspierają nas materialnie i duchowo.

Polecamy wszystkich Dobroczyńców naszych powtarzając za Kaznodzieją: „Bł. Janie, Pontifexie, wstawiaj się za nami i inspiruj nas do budowania mostów, abyśmy z tego brzegu doczesności bezpiecznie przeszli na brzeg wieczności, bo niebo to coś konkretnego. Amen”.

Text: fr. Henryk OFM

Zdjęcia: fr. Ignacy OFM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *